Ja i blog, hmmm? Dziwna kombinacja, sam przyznasz. Po co mi taki ekshibicjonizm duszy i umysłu? Na pierwszy rzut oka widać mój mały ale niestety nie lekki osobisty czołg, więc i tak ukrywanie się nic nie da. W takim przeświadczeniu zostałam wychowana i dlatego będę krzyczeć całemu światu, że będąc tak cholernie małosprawną trzeba z całych sił kolorować świat. Mocno, buntowniczo udowadniać, iż można żyć na kredyt ponad ćwierć wieku... aga@elf.silesianet.pl GG: 491060 MÓJ BLOG BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE NA BLOG ROKU 2014 I NA TEKST ROKU - LINK W KOLUMNIE PO PRAWEJ
Kategorie: Wszystkie | SMA
RSS
poniedziałek, 29 kwietnia 2013
sasiedzi

Zanim zacznę swój monolog to z góry uprzedzam, ze od dzisiaj do odwołania - czyli do mojego powrotu w czerwcu - wszystkie wpisy mogą nie mieć polskich liter, gdyż mój lapek pochodzi z richtich fojnych Niemcow i ma niemiecka klawiaturę a nie QWERTY. Nie chce mi się znów bawić w pisanie w wordzie i poprawianie ręcznie miliona polskich literek. Zmuszam sie do poprawy kazdego podkreślonego jako błędnego wyrazu naciskając prawy klawisz myszy - to i tak robota głupiego :/ Zatem wysilcie językową wyobraźnie  i ...zapraszam do czytania - tym razem moich przeżyć z kolejnej wyprawy na koniec świata.

Narazie jednak jeszcze tam nie dotarlam. Jestem po sasiedzku, czyli u kuzynostwa w Niemczech. Droga byla fajna i bez przygod, jedynym minusem byla temperatura, która oscylowała wokół 9 stopni. Dyisiaj bylo znacznie lepiej i pojechlismy kolejny raz pozwiedzac urokliwa starowke w Marburgu - miescie braci Grimm. Kto był, ten podzieli mój zachwyt tym miastem, kto nie byl, niech zaluje. Jutro mamy kolejny lajtowy dzien. Stres zacznie sie od srody. Teraz jednak koniec tego tematu, bo już zaczynam się stresować :P

20:42, znow_ruda_gl
Link Komentarze (1) »
sobota, 27 kwietnia 2013
drugi raz

Podobno tylko pierwszy raz jest trudny. Ja śmiem twierdzić, że decyzja o drugim wyjeździe na leczenie komórkami macierzystymi również nie była łatwa. Nie wspomnę tu o zgromadzeniu funduszy i zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Czas zacząć drugi raz wieka wyprawę. Jutro początek drogi - kierunek Niemcy :)

23:54, znow_ruda_gl
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 kwietnia 2013
jedzonko

 

อาหาร ahaan – jedzenie

 

ร้าน raan – sklep / lokal

ร้านอาหาร raan ahaan – restauracja

หิวข้าว hju kaao – głodni

หิวน้ำ hju naam – spragnieni

เมนู menuu – kartę dań

 

ช้อน czoon – łyżka
ส้อม soom – widelec
มีด miit – nóż
ตะเกียบ ta kiap – pałeczki

เผ็ดไหม pet mai (`)– czy (to jest) ostre?

เผ็ด pet – ostre

ไม่เผ็ด maj pet – nie ostre

น้ำเปล่า naam plał – wodę do picia

เบียร์ bia – piwo

อร่อย arooj – smaczne
ไม่อร่อย maj arooi – niesmaczne

เก็บจาน kep dżaan – zabranie naczyń

เช็คบิล czek bin – rachunek

13:10, znow_ruda_gl
Link Komentarze (2) »
piątek, 19 kwietnia 2013
powtórka

Rok temu na krótko przed wylotem na leczenie wylądowałam z ręką w gipsie. By rodzinnej tradycji stało się zadość, dzisiaj również odwiedziłam  pracownie RTG, tym razem z powodu kostki bocznej w stopie. NA SZCZĘŚCIE nie jest złamana ale ze względu na moją osteoporozę i kości jak u kurczaczka to mam założony na kilka dni gips, by ją unieruchomić i zminimalizować ruchy. Hmm jeszcze jedna doba tego bólu, a zamienię się w ćpunkę myśląca tylko o tym, kiedy wziąć pigułkę.

21:37, znow_ruda_gl
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 kwietnia 2013
wizytowo

Wczoraj byłam znów gościem w szkole podstawowej w Pludrach za Zawadzkiem. Jak dotąd to najdalej oddalona szkoła, która zaprosiła mnie do siebie. Jak zwykle były rozdziawione z zaciekawienia buzie dzieci, seria ich pytań o Chiny, o tematykę niepełnosprawności oraz o mojego psa. Odebrałam również kilkanaście worów nakrętek. Może i zbyt górnolotnie i patetycznie, a już z pewnością nieskromnie powiem, że zaczynam traktować to jako swojego rodzaju misję. Oprócz podziękowania za zbieranie korków, a tym samym zachęty do jeszcze owocniejszej zbiórki, pokazuję dzieciakom, że niepełnosprawność to nie powód do wstydu i skrępowania, uczę ich normalnego traktowania (ani nie lepszego ani nie gorszego) osób z dysfunkcją, przeprowadzam z nimi warsztaty z mojego autorskiego projektu "Sprawna szkoła" (o tym kiedyś w osobnym poście) i przybliżam tematykę psów asystujących. Same plusy i to nie tylko dla mnie i dla nich na tu i teraz. Te dzieci za 15-20 lat, gdy większość z Was będzie już w tym dojrzalszym kwiecie wieku, będą budować naszą rzeczywistość. Być może będą projektować już przestrzeń bez barier architektonicznych, tworzyć równe dla wszystkich prawo czy po prostu wykazywać się empatią wobec innych, tych zdrowych i młodych, jak również niepełnosprawnych czy starych i niedołężnych. 


22:41, znow_ruda_gl
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 kwietnia 2013
tragikomedia :)
01:49, znow_ruda_gl
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 kwietnia 2013
tajskie uprzejmości

Oto kolejna lekcja zaczerpnięta ze strony Pana Kuby:

 

 

ขอบคุณ kop kun – dziękuję
ขอโทษ ko tood – przepraszam
เสียใจ sija dziaaj – przykro mi

ไม่เป็นไร maj pen raj – nic się nie stało

 

Tradycyjny sposób witania, żegnania, dziękowania lub też wyrażania szacunku wobec osoby starszej lub wyższej od nas statusem. Ta osoba zazwyczaj również w podobny sposób na to odpowiada, chociaż może też w odpowiedzi tylko skinąć głową lub się uśmiechnąć.

ไหว้ łaj

12:44, znow_ruda_gl
Link Komentarze (1) »
wtorek, 09 kwietnia 2013
tajski

Odgrażałam się, że tym razem nie będę się uczyć słówek ani robić tzw przetrwalnika ale... tajski jest przezabawny :D

http://www.jezyk-tajski.pl/rozmowki

สวัสดีครับ - Saładii krap - dzień dobry (mówiący to mężczyzna)

สวัสดีค่ะ - Saładii ka - dzień dobry (mówiąca to kobieta)

ราตรีสวัสดิ์ ratri saład – dobranoc
อรุณสวัสดิ์ arun saład – dzień dobry (o poranku)
ยินดีต้อนรับ jin dii ton rap – witam (kiedy ktoś do nas przychodzi)
แล้วเจอกันใหม่ leł dżer gan maj – do zobaczenia niedługo

 

สบายดีไหม sabaj dii maj – Czy wszystko dobrze?
เป็นยังไง pen jang ngaj – Jak leci?

สบายดี sabaj dii – Wszystko dobrze

 

ผมชื่อ pom czyy… (np. Janek) – Ja nazywam się Janek

ฉันชื่อ czan czyy… (np. Gosia) – Ja nazywam się Gosia

 

คุณชื่ออะไร kun czyy araj – Jak się nazywasz?

 

คุณมาจากประเทศอะไร kun maa dziak prateet arai Z jakiego kraju pochodzisz?
ผมมาจากประเทศโปแลนด์ pom maa dziak prateet poleen – Jestem z Polski (mężczyzna)
ฉันมาจากประเทศไทย czan maa dziak preteet taj – Jestem z Tajlandii (kobieta)22:30, znow_ruda_gl
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 kwietnia 2013
piguła

Szczęście w nieszczęściu, że moja mama jest pielęgniarką. Wprawdzie w naszym kraju ten zawód - delikatnie mówiąc - nie należy do popłatnych, jednakże w naszej rodzinnej sytuacji to prawie jak wygrana w totka. Bycie pigułą daje dwie bezcenne rzeczy: kontakty w świecie medycznym i wiedzę. Dzięki tym kontaktom np. wiem, ze moje lekkie nadciśnienie nie jest rezultatem żadnej choroby nerek lecz podarkiem od taty, a serce to jedyny mięsień, który jest u mnie perfekcyjny. Dzięki wiedzy np. wczoraj nie umarłam w kibelku złapawszy wirusa grypy jelitowej, który mnie zmiótł w ciągu 20 minut. Dzięki jej kontaktom i wiedzy nadal żyję w tak dobrej kondycji. Dziękuję.

19:27, znow_ruda_gl
Link Komentarze (1) »
O autorze
Zakładki:
Fundacja Razem Łatwiej
1 % podatku
Biżuteryjnie
BOS czyli biały owczarek szwajcarski i inne psiaki
CHCESZ MI POMÓC?
Chiny w blogach
Dorośli z SMA
Dzieci z SMA
Felietonistycznie
JA I MEDIA
KONKURS BLOG ROKU 20014
KONKURS TEKS ROKU 2014
Kulinarnie
Moje miasto
Orif
Podróże a niepełnosprawni
POMOC INNYM
POMOGLI MI
POMÓŻMY ZWIERZAKOM
SMA w trawie piszczy czyli linki godne uwagi
Tu możesz mnie czasem spotkać
Ulubione blogi pamiętnikowe
Zespoły grające dla mnie charytatywnie
Agnieszka Filipkowska

Utwórz swoją wizytówkę
Post użytkownika Koka i ja.